Euro

Euro (znak: €, kod ISO 4217: EUR)

- europejska waluta wprowadzona w miejsce walut narodowych. Prawny środek płatniczy w krajach Unii Europejskiej i kilku innych krajach poza jej obszarem, liczących łącznie 320 mln obywateli. Waluta euro używana jest także w większości terytoriów zależnych Francji.

Strefa euro

(Euroland; Euroobszar; obszar euro) jest tworzącą unię walutową wspólną przestrzenią unijnych państw, które wprowadziły euro jako swoją walutę, gdzie Europejski Bank Centralny prowadzi niezależną politykę pieniężną.

Symbol euro

jest wynikiem prac prowadzonych przez Komisję Europejską. Projekt miał spełniać trzy warunki: przedstawiać łatwy do ręcznego zapisu i doskonale rozpoznawalny znak Europy, mieć prosty i estetyczny wygląd.

Z trzydziestu projektów wybrano dwa. Spośród nich Szef Komisji, Jacques Santer i Komisarz Europejski, Yves-Tribault de Silguy wybrali ten ostateczny, który dziś sygnuje wszystkie dokumenty związane ze wspólną europejską walutą. Tak powstał symbol EURO.

Symbol

jest inspirowany grecką literą epsilon odwołując się do Starożytności i źródła cywilizacji europejskiej. Symbol odwołuje się również do pierwszej litery słowa "Europa". Dwie równoległe linie mają oznaczać stabilność europejskiej waluty.

Oficjalnym skrótem

dla nazwy waluty jest EUR. Tak też jest zarejestrowane w Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (ISO).

Linki:

 

Euro wymiary

 

Symbol Euro wymiary i wzór