CHIŃSKA REPUBLIKA LUDOWA

CHIŃSKA REPUBLIKA LUDOWA

Chiny, Chińska Republika Ludowa - skrót ChRL (chiń. trad. ???????, uproszcz. ???????; pinyin: Zh?ngguó, Zh?nghuá Rénmín G?nghéguó; posłuchaj po chińsku *), państwo w Azji wschodniej, obejmujące historyczne Chiny (bez Tajwanu) oraz Tybet i inne ziemie w Azji Środkowej zamieszkane w sumie przez 56. grup etnicznych. Chiny to najludniejsze państwo świata o populacji przekraczającej 1,3 mld osób. Pod względem powierzchni jest 4. na świecie, a pod względem wielkości gospodarki (PKB nominalny) - 4. (w 2006 r., po USA, Japonii i Niemczech) lub też 2. (PKB realny) po USA. ChRL graniczy z następującymi państwami: Afganistan, Bhutan, Birma, Indie, Kazachstan, Kirgistan, Korea Północna, Laos, Mongolia, Nepal, Pakistan, Rosja, Tadżykistan, Wietnam. Chociaż za kontynuatora tradycji politycznej Chin uważa się również Republika Chińska na Tajwanie, od lat 70. za zgodą USA to ChRL reprezentuje naród chiński w organizacjach międzynarodowych, tj. ONZ czy WHO. Władzę w ChRL sprawuje od 1949 r. Komunistyczna Partia Chin. Do końca lat 70. Chiny były państwem totalitarnym na wzór stalinowski, a w latach 60. nasiliły się w kraju tendencje izolacjonistyczne. Po śmierci Mao Zedonga i fiasku maoizmu, w latach 80. partia rozpoczęła jednak reformy ekonomiczne, tj. odejście od gospodarki planowej i otwarcie na świat, a ustrój zaczął przesuwać się w stronę autorytaryzmu. W latach 80. i 90. nastąpiła liberalizacja życia społecznego i kulturalnego, poprzez m.in. wprowadzenie wolności podróżowania. Wraz z reformami ekonomicznymi zapoczątkowało to dokonującą się obecnie największą migrację w historii świata - ze wsi do miast przeniosło się już 140 mln Chińczyków. Obecny ustrój Chin jest nominalnie socjalistyczny (tzw. socjalizm o chińskich właściwościach), w praktyce jest to jednak kapitalizm, bez charakterystycznych np. dla UE rozległych zabezpieczeń socjalnych, cechujący się lekkim zabarwieniem nomenklaturowym i dużym woluminem inwestycji zagranicznych oraz eksportu. W sferze polityki, partia komunistyczna sprawuje autorytarne rządy odwołując się do nacjonalizmu, tępiąc ruchy opozycyjne i próbując budować gospodarkę opartą na wiedzy na wzór krajów sąsiednich m.in. Japonii, Korei Płd., a także Singapuru. Chiny to także jeden z najstarszych ośrodków cywilizacyjnych świata, o odrębnej i bogatej tradycji muzycznej, teatralnej, literackiej, filozoficznej oraz historycznej, a także naukowej. Po zakończeniu rewolucji kulturalnej chińska kultura stopniowo się odradza, chociaż zdaniem krytyków szkody wyrządzone za rządów Mao Zedonga są zbyt wielkie, aby możliwe było jej pełne odrodzenie. Bezprecedensowe w dzisiejszych Chinach jest również obecne otwarcie tego kraju na świat i jego szybka okcydentalizacja.

Hymn Państwowy

Tytuł: Marsz Ochotników


Godło Państwowe

...

Godło państwa CHIŃSKA REPUBLIKA LUDOWA

Dane podstawowe

Pekin

Pekin to stolica kraju ChiŃska Republika Ludowa.

Stolica

chiński; Putonghua jest oficjalnym językiem urzędowym, poza Hongkongiem i Makau, gdzie stosowany jest kantoński. W Hongkongu drugim równorzędnym językiem oficjalnym jest angielski, a w Makau - portugalski.

Oficjalny język urzędowy dla kraju ChiŃska Republika Ludowa to język chiński; Putonghua jest oficjalnym językiem urzędowym, poza Hongkongiem i Makau, gdzie stosowany jest kantoński. W Hongkongu drugim równorzędnym językiem oficjalnym jest angielski, a w Makau - portugalski..

Język urzędowy

republika ludowa

Ustrój polityczny dla kraju ChiŃska Republika Ludowa to republika ludowa.

Ustrój polityczny

prezydent Hu Jintao

Głowa państwa dla kraju ChiŃska Republika Ludowa to prezydent Hu Jintao.

Głowa państwa

premier Wen Jiabao

Szefem rządu dla kraju ChiŃska Republika Ludowa jest premier Wen Jiabao.

Szef rządu

9596960

Powierzchnia dla kraju ChiŃska Republika Ludowa to 9596960 km2.

Powierzchnia km2

3 miejsce

Miejsce pod względem wielkości powierzchni państwa na świecie dla kraju ChiŃska Republika Ludowa to 3 miejsce.

Powierzchnia na świecie

1,347,374,752

Liczba ludności dla kraju ChiŃska Republika Ludowa to 1,347,374,752 mieszkańców.

Liczba ludności

1 miejsce

Miejsce pod względem ilości ludności dla kraju ChiŃska Republika Ludowa to 1 miejsce na świecie.

Ludność na świecie

137

Gęstość zaludnienia dla kraju ChiŃska Republika Ludowa to 137 osób/km2.

Gęstość zaludnienia

renminbi (CNY)

Oficjalna jednostka monetarna dla kraju ChiŃska Republika Ludowa to renminbi (CNY).

Jednostka monetarna

UTC +8

Ustalona strefa czasowa dla kraju ChiŃska Republika Ludowa to UTC +8.

Strefa czasowa

Marsz Ochotników

Tytuł hymnu państwowego dla kraju ChiŃska Republika Ludowa to Marsz Ochotników.

Hymn państwowy

CN

Kod ISO 3166 dla kraju ChiŃska Republika Ludowa to CN.

Kod ISO 3166

.cn

Domena internetowa dla kraju ChiŃska Republika Ludowa to .cn.

Domena Internetowa

CHN

Kod tablic samochodowych, rejestracyjnych aut dla kraju ChiŃska Republika Ludowa to CHN.

Kod samochodowy

86

Kod telefoniczny dla kraju ChiŃska Republika Ludowa to 86.

Kod telefoniczny

Dominująca religia dla kraju ChiŃska Republika Ludowa to .

Religia dominująca

Produkt Krajowy Brutto dla kraju ChiŃska Republika Ludowa to .

PKB

Produkt Krajowy Brutto na osobę dla kraju ChiŃska Republika Ludowa to .

PKB na osobę