Inwazja na Grenadę, Operacja Urgent Fury – operacja wojskowa Stanów Zjednoczonych Ameryki, agresja dokonana 25 października 1983 siłami 7300 żołnierzy na karaibskie państwo wyspiarskie Grenada. Interwencja wojskowa USA, Jamajki i kilku mniejszych państw karaibskich była wywołana wojskowym zamachem stanu na Grenadzie. Casus belli była obawa o życie amerykańskich studentów przebywających wówczas na wyspie. Celem długofalowym operacji było utrzymanie wpływów USA w regionie.
Konflikt pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Grenadą rozpoczął się wraz z zamachem stanu z 13 marca 1979 roku. Wówczas władzę na wyspie objął lewicowy Nowy Ruch JEWEL. Przedstawiciele partii powołali Ludowy Rząd Rewolucyjny na czele z premierem Maurice Bishopem. Premier zapowiedział wprowadzenie radykalnych reform i uruchomił relacje z blokiem państw socjalistycznych. Na wyspę dotarło kilka grup kubańskich inżynierów i wykwalifikowanych robotników. Niezadowoleni ze zwrotu w polityce Grenady Amerykanie zaczęli dezinformować, jakoby pracownicy ci byli żołnierzami. Amerykańska administracja krytycznie odnosiła się również do zbrojeń przeprowadzanych przez wyspiarską Ludową Armię Rewolucyjną. Bishop bezskutecznie próbował zatrzymać wzajemne napięcia – w 1983 roku udał się do Waszyngtonu celem rozmów z amerykańskimi oficjelami. Wizyta premiera została w USA zlekceważona. Sytuacja na wyspie uległa komplikacji 13 października 1983 roku, gdy na wyspie miejsce miał wojskowy zamach stanu. W jego wyniku rzeczywistą władzę objął skrajnie lewicowy wicepremier Bernard Coard. Dotychczasowy lewicowy premier został umieszczony w areszcie domowym. 19 października w kraju odbyły się protesty poparcia dla Bishopa. Na wieść o nich wojsko przeprowadziło egzekucję Bishopa. Polityczny wyrok posłużył Amerykanom za pretekst do zbrojnego obalenia rządu Grenady (rozważali atak jeszcze wcześniej) oraz wzbudził sprzeciw przywódców państw regionu (w tym kubańskiego lidera Fidela Castro). USA jako powód ataku podało troskę o los 800 amerykańskich studentów przebywających na Grenadzie.
Atak rozpoczął się 25 października. Do ataku siły amerykańskie i ich sojusznicy wykorzystali ponad 7 tysięcy żołnierzy wspartych przez eskadrę lotnictwa. Siły obrońców liczyły 1500 ludzi regularnej Ludowej Armii Rewolucyjnej, wspartej przez niewielkie siły kubańskie. W walkach zginęło 19 amerykańskich żołnierzy. Straty wojsk Grenady również nie były wielkie. Zdaniem Amerykanów liczba cywili, która zginęła w trakcie akcji, nie przekroczyła 45 osób.
Inwazja została potępiona przez społeczność międzynarodową, w tym przez bliskich sojuszników USA (w tej liczbie Wielka Brytania). Celem sprzeciwu wobec inwazji zebrała się Rada Bezpieczeństwa ONZ, rezolucja została jednak zawetowana przez Amerykanów. Na czele utworzonego, w następstwie udanej inwazji, rządu tymczasowego stanął Nicholas Brathwaite. W 1985 roku wycofano z wyspy ostatnie obce wojska.
Bernard Coard za zabójstwo Bishopa został w sierpniu 1986 roku skazany na karę śmierci. W 1991 roku wyrok zmieniono na dożywotnie więzienie.