TAJLANDIA

TAJLANDIA

Tajlandia (Królestwo Tajlandii) - państwo w południowo-wschodniej Azji, graniczące z Laosem i Kambodżą na wschodzie, z Malezją na południu oraz z Birmą (Myanmarem) i Morzem Andamańskim na zachodzie. Tajlandia jest także nazywana Syjamem, gdyż była to jego oficjalna nazwa do 11 maja 1949. Międzynarodowe określenie "Thai" (???) znaczy po tajsku wolny.

Hymn Państwowy

Tytuł: Phleng Chat


Godło Państwowe

...

Godło państwa TAJLANDIA

Dane podstawowe

Bangkok

Bangkok to stolica kraju Tajlandia.

Stolica

tajski

Oficjalny język urzędowy dla kraju Tajlandia to język tajski.

Język urzędowy

monarchia konstytucyjna

Ustrój polityczny dla kraju Tajlandia to monarchia konstytucyjna.

Ustrój polityczny

król Bhumibol Adulyadej

Głowa państwa dla kraju Tajlandia to król Bhumibol Adulyadej.

Głowa państwa

premier generał Surayud Chulanont

Szefem rządu dla kraju Tajlandia jest premier generał Surayud Chulanont.

Szef rządu

49.514 000

Powierzchnia dla kraju Tajlandia to 49.514 000 km2.

Powierzchnia km2

miejsce

Miejsce pod względem wielkości powierzchni państwa na świecie dla kraju Tajlandia to miejsce.

Powierzchnia na świecie

19.62 829 000

Liczba ludności dla kraju Tajlandia to 19.62 829 000 mieszkańców.

Liczba ludności

miejsce

Miejsce pod względem ilości ludności dla kraju Tajlandia to miejsce na świecie.

Ludność na świecie

122,3

Gęstość zaludnienia dla kraju Tajlandia to 122,3 osób/km2.

Gęstość zaludnienia

bat (THB)

Oficjalna jednostka monetarna dla kraju Tajlandia to bat (THB).

Jednostka monetarna

UTC +7

Ustalona strefa czasowa dla kraju Tajlandia to UTC +7.

Strefa czasowa

Phleng Chat

Tytuł hymnu państwowego dla kraju Tajlandia to Phleng Chat.

Hymn państwowy

TH

Kod ISO 3166 dla kraju Tajlandia to TH.

Kod ISO 3166

.th

Domena internetowa dla kraju Tajlandia to .th.

Domena Internetowa

TH

Kod tablic samochodowych, rejestracyjnych aut dla kraju Tajlandia to TH.

Kod samochodowy

+66

Kod telefoniczny dla kraju Tajlandia to +66.

Kod telefoniczny

Dominująca religia dla kraju Tajlandia to .

Religia dominująca

Produkt Krajowy Brutto dla kraju Tajlandia to .

PKB

Produkt Krajowy Brutto na osobę dla kraju Tajlandia to .

PKB na osobę

Geografia

Tajlandia jest krajem nizinnym. W środkowej części znajduje się Nizina Menamu, na północnym wschodzie płytowa równina Korat ograniczona od południa pasmem Dongrak, a od Niziny Menamu górami Thiu Khao Phetchabun. Północną i zachodnią część kraju zajmują młode (mezozoiczne) pasma górskie o przebiegu południkowym: Tanen Taunggyi (Doi Inthanon, 2595 m, najwyższy szczyt Tajlandii) i Doi Luang. Podczas tsunami fale osiągały wysokość około 15 m..

Długość linii brzegowej wynosi ponad 2600 km. Wybrzeża są nizinne i silnie rozczłonkowane. Największymi wyspami są: Phuket na Morzu Andamańskim, Samui i Phangan w Zatoce Tajlandzkiej.

Historia

Początek historii Tajlandii wiąże się z migracją Tajów z południowo-zachodniej części Chin. Ludność ta dotarła na terytorium obecnego państwa w X?XII wieku. Tajowie opanowali dorzecze Menamu, zasymilowali się z żyjącymi tu Khmerami, ulegając jednocześnie wpływom ich kultury i ich religii - buddyzmu. W 1350 założono w dolinie Menamu Ajutthaję, stolicę królestwa. Państwo ze stolicą w Ajutthaji objęło prawie cały Półwysep Indochiński. Okres rozkwitu nastąpił w XV wieku, osłabienie w XVI wieku. W XVI i XVII w. rozpoczęły się kontakty z Europejczykami m.in, Portugalczykami, Hiszpanami, Holendrami i Anglikami. W drugiej połowie XVII wieku Birma zajęła Ajutthaję. W 1782 w południowej Tajlandii generał Czakri ogłosił się królem i założył nową dynastię nazwaną jego imieniem. Państwo stale umacniało się, ale próby powiększenia terytorium zostały zahamowane przez rosnące w tym regionie wpływy brytyjskie i francuskie; W latach 60. XIX wieku tajskie państwo było formalnie niepodległe, ale realnie było uzależnione od państw kolonialnych. Europejczycy odebrali krajowi zwierzchnictwo nad Kambodżą (1867) i Laosem (1893) - Indochiny Francuskie, W początkach XX wieku przeprowadzono reformę; władcy zachowali ustrój absolutystyczny. W 1932 nastąpił wojskowo-cywilny zamach stanu, który doprowadził do ustanowienia monarchii konstytucyjnej, a w 1938 władzę objęło wojsko. Rząd Tajlandii w 1940 zawarł pakt o nieagresji z Japonią, a później sojusz wojskowy i polityczny. Tajlandia brała udział w wojnie przeciw aliantom (tylko teoretycznie). W 1944 odsunięto od władzy rząd popierający Japonię po to, aby nie brać odpowiedzialności za udział w wojnie po stronie państw Osi. Po wojnie utrzymywano przyjazne stosunki z USA, wysłano do Wietnamu oddziały wspomagające wojska amerykańskie. W 1974 Zgromadzenie Narodowe uchwaliło konstytucję, ustanawiającą w Tajlandii demokrację parlamentarną. Konstytucję anulowano w 1977 po kolejnym przewrocie wojskowym. Zgromadzenie uchwaliło nową konstytucję w (1978).

Ustrój polityczny

Tajlandia jest monarchią konstytucyjną. Na podstawie konstytucji z 1997 (unieważnionej po puczu w 2006 roku) głową państwa jest król (Rama IX Bhumibol Adulyadej, od 1946). Władza ustawodawcza należy do 2-izbowego Zgromadzenia Narodowego wybieranego w wyborach powszechnych: Izba Reprezentantów (niższa) - 500 członków, na 4-letnią kadencję; Senat (wyższa) ? 200 członków, na kadencje 6-letnią. Władzę wykonawczą sprawuje rząd z premierem na czele ? wyłaniany ze składu Izby Reprezentantów.

Latem 2007 r. przyjęto nową konstytucję w referendum co ma umożliwić przeprowadzenie wyborów parlamentarnych w grudniu 2007 r.

Partie polityczne

* Partia Nowych Aspiracji (PNA)
* Partia Demokratyczna (PD)
* Partia Rozwoju Narodowego (PRN)
* Tajlandzka Partia Narodowa (TPN)
* Partia Akcji Społecznej (PAS)
* Partia Obywateli Tajlandzkich (POT)
* Partia Solidarności (PS)
* Partia Sprawiedliwości i Wolności (PSW)
* Partia Mas (PM)
* Liderzy Tajlandii (LT)
* Partia Sprawiedliwej Siły (PSS)

Podział administracyjny

Administracyjnie kraj dzieli się na 6 regionów (Centralny, Zachodni, Wschodni, Północny, Północno-Wschodni i Południowy) i 76 prowincji (czangwadów): Amnat Charoen, Ang Thong, Buriram, Chachoengsao, Chai Nat, Chaiyaphum, Chanthaburi, Chiang Mai, Chiang Rai, Chon Buri, Chumphon, Kalasin, Kamphaeng Phet, Kanchanaburi, Khon Kaen, Krabi, Krung Thep Mahanakhon (Bangkok), Lampang, Lamphun, Loei, Lop Buri, Mae Hong Son, Maha Sarakham, Mukdahan, Nakhon Nayok, Nakhon Pathom, Nakhon Phanom, Nakhon Ratchasima, Nakhon Sawan, Nakhon Si Thammarat, Nan, Narathiwat, Nong Bua Lamphu, Nong Khai, Nonthaburi, Pathum Thani, Pattani, Phangnga, Phatthalung, Phayao, Phetchabun, Phetchaburi, Phichit, Phitsanulok, Phra Nakhon Si Ayutthaya, Phrae, Phuket, Prachin Buri, Prachuap Khiri Khan, Ranong, Ratchaburi, Rayong, Roi Et, Sa Kaeo, Sakon Nakhon, Samut Prakan, Samut Sakhon, Samut Songkhram, Sara Buri, Satun, Sing Buri, Sisaket, Songkhla, Sukhothai, Suphan Buri, Surat Thani, Surin, Tak, Trang, Trat, Ubon Ratchathani, Udon Thani, Uthai Thani, Uttaradit, Yala, Yasothon.

Ponadto istnieją dwa dystrykty specjalne: Bangkok oraz Pattaya, jednakże ta druga jest również zaliczana do prowincji Chonburi, natomiast Bangkok jest uważany przez niektórych Tajów za oddzielną prowincję. Każda prowincja dzieli się na mniejsze dzielnice, tzw. amphoe, w 2000 było ich 795, oraz 85 "poddzielnic". Bangkok podzielony jest na 50 dzielnic, tzw. khet.

Nazwa każdej z prowincji jest jednocześnie nazwą jej stolicy.

Społeczeństwo

Zgodnie ze spisem powszechnym 2000 r., ok. 75% społeczeństwa stanowią Tajowie, a 14% ? ludność pochodzenia chińskiego. Dość duży odsetek to Malajowie zamieszkujący głównie południe kraju.

Tajlandia jest krajem dość jednorodnym wyznaniowo. Jak podaje CIA World Factbook, 94.6% mieszkańców to buddyści. Ok. 4,6% stanowią muzułmanie, natomiast 0,7% społeczeństwa wyznaje chrześcijaństwo.

Językiem narodowym jest język tajski.

Gospodarka

Około 40% ludności czynnej zawodowo pracuje w rolnictwie, uprawiając ryż, kukurydzę i trzcinę cukrową. Tajlandia eksportuje, głównie do Europy i Ameryki Północnej: ryż, cynę i sprzęt elektrotechniczny. Bardzo ważną rolę w gospodarce Tajlandii pełni turystyka. PKB na jednego mieszkańca wynosi około 2960 USD.

Transport

Ruch w Tajlandii jest lewostronny. Przyjezdnych obowiązuje międzynarodowe prawo jazdy. Stan dróg jest bardzo dobry.

Historia