Malediwy ? archipelag oraz państwo wyspiarskie o tej samej nazwie, położone na Oceanie Indyjskim, ok. 500 km na południowy zachód od południowego krańca Indii.
Archipelag to ok. 1190 wysepek osadzonych na 26 atolach koralowych narosłych na podmorskim łańcuchu wulkanicznym, ciągnącym się przez 820 km z północy na południe i 120 km ze wschodu na zachód, 202 z tych wysepek jest zamieszkanych. Łączna powierzchnia lądowa archipelagu to 298 km?, mieszkańców 280 tys. (stan na rok 2004), co daje zagęszczenie 933 os./km2;. Średnie temperatury powietrza wynoszą 29-32°C.
Stolica Malediwów - Malé, gdzie mieszka 1/4 ludności, jest jedynym ośrodkiem miejskim. Gospodarka Malediwów oparta jest głównie na rybołówstwie (tuńczyk) i rolnictwie (palma kokosowa, drzewo chlebowe, banany). Przemysł bardzo słabo rozwinięty. Początki rozwoju turystyki.
Malediwy leżą zaledwie dwa metry ponad powierzchnią poziomu morza i są zagrożone całkowitym zalaniem. Dlatego państwo to od lat zwraca się do największych i najpotężniejszych krajów świata o pomoc w ograniczaniu efektu cieplarnianego.
malediwski
Język urzędowy
republika
Ustrój polityczny
prezydent Maumoon Abdul Gayoom
Głowa państwa
185. na świecie
298 km2
Powierzchnia
Powierzchnia na świecie miejsce
175.
349 106
Liczba ludności
miejsce
Ludność na świecie
1171 osób/km2
Gęstość zaludnienia
od Wielkiej Brytanii
26 lipca 1965
Święto Niepodległości
Rupia malediwska (MVR)
Jednostka monetarna
Gavmii mi ekuverikan matii tibegen kuriime salaam
Hymn państwowy
Podział administracyjny
Malediwy składają się z 26 naturalnych atoli, które podzielone są na 21 jednostek administracyjnych: 20 atoli administracyjnych i miasto stołeczne Malé.
Każdy z atoli administrowany jest przez naczelnika nominowanego przez prezydenta państwa.
Informacje turystyczne
Od obywateli Polski nie są wymagane wizy, wystarczy ważny paszport, jednak dłuższy pobyt może wiązać się koniecznością uzyskania odpowiedniego pozwolenia od władz lokalnych .
Pogoda: od grudnia do kwietnia - słonecznie i bezdeszczowo. Między majem i listopadem jest nadal ciepło, lecz niebo jest często zachmurzone i występują częste opady deszczu.
Najprościej dostać się na Malediwy drogą lotniczą. Wiele połączeń oferuje Wielka Brytania.
* Malé - Stolica Malediwów, ma zaledwie ok. kilometra szerokości oraz dwa kilometry długości. Oficjalnie w Male mieszka ok. 65 000 ludzi. Jest ładnym i czystym miastem z wieloma meczetami, rynkami oraz labiryntem uliczek.
* Kurorty - Jest ich ponad 70. Prawie wszyscy turyści przyjeżdżają tutaj, dla lagunowych plaż pokrytych białym piaskiem oraz licznych palm.
* Seenu (Addu Atoll) - drugie pod względem wielkości miasto Malediwów, zarazem z jednym ze znanych kurortów wypoczynkowych.
* Fuamulaku - samotna wyspa położona dokładnie na równiku. Jest wyjątkowo urodzajna, rosną tutaj ananasy, pomarańcze oraz mango.
* Kudahuvadhoo - wyspa w południowej części Atolu Nilandhoo. Znajduje się tutaj kilka niezbadanych jeszcze przez archeologów ruin buddyjskich świątyń.
Na Malediwach nie ma polskiej ambasady. Najbliższa placówka dyplomatyczna znajduje się w Nowym Delhi (Indie)
Transport samochodowy
Na Malediwach obowiązuje ruch lewostronny.