GWINEA RÓWNIKOWA

GWINEA RÓWNIKOWA

Gwinea Równikowa, Republika Gwinei Równikowej (hiszp. Guinea Ecuatorial, República de Guinea Ecuatorial) - państwo w zachodniej Afryce. W czasach kolonialnych pod nazwą Gwinea Hiszpańska. Graniczy z Kamerunem i Gabonem.

Hymn Państwowy

Tytuł: Caminemos pisando la senda


Godło Państwowe

...

Godło państwa GWINEA RÓWNIKOWA

Dane podstawowe

Malabo

Malabo to stolica kraju Gwinea RÓwnikowa.

Stolica

hiszpański

Oficjalny język urzędowy dla kraju Gwinea RÓwnikowa to język hiszpański.

Język urzędowy

republika

Ustrój polityczny dla kraju Gwinea RÓwnikowa to republika.

Ustrój polityczny

prezydent Teodoro Obiang Nguema Mbasogo

Głowa państwa dla kraju Gwinea RÓwnikowa to prezydent Teodoro Obiang Nguema Mbasogo.

Głowa państwa

premier Ricardo Mangue Obama Nfubea

Szefem rządu dla kraju Gwinea RÓwnikowa jest premier Ricardo Mangue Obama Nfubea.

Szef rządu

141.28 051

Powierzchnia dla kraju Gwinea RÓwnikowa to 141.28 051 km2.

Powierzchnia km2

miejsce

Miejsce pod względem wielkości powierzchni państwa na świecie dla kraju Gwinea RÓwnikowa to miejsce.

Powierzchnia na świecie

165.529 034 mieszkańców

Liczba ludności dla kraju Gwinea RÓwnikowa to 165.529 034 mieszkańców mieszkańców.

Liczba ludności

miejsce

Miejsce pod względem ilości ludności dla kraju Gwinea RÓwnikowa to miejsce na świecie.

Ludność na świecie

19

Gęstość zaludnienia dla kraju Gwinea RÓwnikowa to 19 osób/km2.

Gęstość zaludnienia

frank CFA (XAF)

Oficjalna jednostka monetarna dla kraju Gwinea RÓwnikowa to frank CFA (XAF).

Jednostka monetarna

UTC +1

Ustalona strefa czasowa dla kraju Gwinea RÓwnikowa to UTC +1.

Strefa czasowa

Caminemos pisando la senda

Tytuł hymnu państwowego dla kraju Gwinea RÓwnikowa to Caminemos pisando la senda.

Hymn państwowy

GQ

Kod ISO 3166 dla kraju Gwinea RÓwnikowa to GQ.

Kod ISO 3166

.gq

Domena internetowa dla kraju Gwinea RÓwnikowa to .gq.

Domena Internetowa

GQ

Kod tablic samochodowych, rejestracyjnych aut dla kraju Gwinea RÓwnikowa to GQ.

Kod samochodowy

240

Kod telefoniczny dla kraju Gwinea RÓwnikowa to 240.

Kod telefoniczny

Dominująca religia dla kraju Gwinea RÓwnikowa to .

Religia dominująca

Produkt Krajowy Brutto dla kraju Gwinea RÓwnikowa to .

PKB

Produkt Krajowy Brutto na osobę dla kraju Gwinea RÓwnikowa to .

PKB na osobę

Geografia

Kontynentalna cześć Gwinei Równikowej - Mbini (dawniej Rio Muni) - leży w zachodniej części centralnej Afryki, wciśnięta między Kamerun i Gabon. Należą do niej też dwie wulkaniczne wyspy w Zatoce Gwinejskiej: Bioko (dawniej Fernando Po) - około 40 km od wybrzeży Kamerunu oraz Pagalu (dawniej Annobón) - około 600 km na południowy zachód od wyspy Bioko. Do tego dochodzą pomniejsze przybrzeżne wyspy: Corisco, Elobey Grande, Elobey Chico i inne.


Historia

Pierwszymi mieszkańcami kontynentalnej części Gwinei Równikowej byli prawdopodobnie Pigmeje, których izolowane osady można znaleźć w północnej części regionu Mbini. W XVII-XIX wieku przybyli tu przedstawiciele ludów Banut - lud Fang. Na wyspę Bioko migrowali przedstawiciele ludu Bubi, zamieszkującego Kamerun i Mbini. Mieszkańcy Pagalu, pochodzący z Angoli, zostali sprowadzenie przez Portugalczyków.


Pierwszym Europejczykiem, który tu przybył w 1471, był portugalski odkrywca wyspy Bioko Fern?o do Pó, który wybrał się tu w poszukiwaniu drogi do Indii. Nadał on wyspie nazwę Flor Formosa, czyli "piękny kwiat". Szybko jednak przyjęła się nazwa od imienia jej odkrywcy, później zhispanizowana na Fernando Po. Wyspa ta i sąsiednia Annobón (obecnie Pagalu) zostały zasiedlone przez Portugalczyków już w 1474. Zachowali kontrolę nad wyspami i wybrzeżem Gwinei aż do 1778, kiedy to na mocy traktatu z El Pardo scedowali prawo do tego obszaru Hiszpanii w zamian za terytoria w Ameryce Południowej. W latach 1827-1843 Brytyjczycy utworzyli na wyspie Bioko bazę wypadową do zwalczania handlu niewolnikami w Zatoce Gwinejskiej.


Kontynentalna część dzisiejszej Gwinei Równikowej, zwana przez Hiszpanów Rio Muni lub Hiszpańska Gwinea Kontynentalna (hiszp. Guinea Continental Espa?ola), stała się hiszpańskim protektoratem w 1885, a kolonią - w 1900. Ponadto na początku XX wieku wydzielone były dwie kolonie wyspiarskie Elobey, Annobón y Corisco oraz Fernando Póo. W 1909 zostały one połączone jako Hiszpańskie Terytoria Zatoki Gwinejskiej (Territorios Espa?oles del Golfo de Guinea), choć częściej używana była nazwa Gwinea Hiszpańska. Od 1935 używano podziału na część wyspiarską (Fernando Póo ze stolicą w Santa Isabel i kontynentalną (Guinea Continental ze stolicą w Bata). 1 kwietnia 1960 dwa dystrykty zmieniły swój oficjalny status kolonii na prowincje zamorskie Fernando Póo i Río Muni. W 1963 zostały ponownie połączone, by utworzyć zamorski region autonomiczny Gwinei Równikowej, która uzyskała ostatecznie niepodległość 12 października 1968.


Gospodarka

Przed uzyskaniem niepodległości gospodarka kraju zarabiała głównie na produkcji i eksporcie kakao. W 1959 była krajem o najwyższym PKB na mieszkańca w Afryce. Odkrycie ogromnych złóż ropy naftowej w 1996 i początek jej eksploatacji przyczyniły się do potężnego wzrostu wpływów budżetowych. W 2004 roku Gwinea Równikowa była trzecim największym producentem ropy naftowej w Afryce subsaharyjskiej. Leśnictwo, rolnictwo i rybołówstwo są także ważnymi elementami gospodarki. Dominuje rolnictwo nastawione na zaspokajanie potrzeb własnych. Wyniszczenie gospodarki rolnej po latach brutalnych rządów zmniejszyło wpływ rolnictwa na rozwój gospodarczy. Pomimo PKB wynoszącego 30000 USD na osobę (50 200 wg CIA Factbook, drugie miejsce po Luksemburgu), kraj zajmuje dopiero pozycję 121. wśród 177 państw na liście Human Development Index (HDI).

Święta

Święta państwowe w Gwinei Równikowej Data Polska nazwa Oryginalna nazwa 1 stycznia Nowy Rok 1 maja Dzień Pracy 25 maja Dzień OJA 3 sierpnia Święto Sił Zbrojnych 12 października Dzień Niepodległości 10 grudnia Dzień Praw Człowieka 25 grudnia Boże Narodzenie
Świętami państwowymi w Gwinei Równikowej są także Wielki Piątek oraz Poniedziałek Wielkanocny

Historia