GUJANA

GUJANA

Gujana (Guyana) Kooperacyjna Republika Gujany (Co-operative Republic of Guyana) - państwo w Ameryce Południowej, nad Oceanem Atlantyckim, posiadające na północnym zachodzie granicę z Wenezuelą (743 km), na południowym zachodzie i południu z Brazylią (1.119 km), a na wschodzie z Surinamem (600 km). Kształt granicy Gujany z Wenezuelą i Surinamem jest podważany przez obydwa te państwa.

Hymn Państwowy

Tytuł: Dear Land of Guyana, of Rivers and Palms


Godło Państwowe

...

Godło państwa GUJANA

Dane podstawowe

Georgetown

Georgetown to stolica kraju Gujana.

Stolica

angielski

Oficjalny język urzędowy dla kraju Gujana to język angielski.

Język urzędowy

republika

Ustrój polityczny dla kraju Gujana to republika.

Ustrój polityczny

prezydent Bharrat Jagdeo

Głowa państwa dla kraju Gujana to prezydent Bharrat Jagdeo.

Głowa państwa

premier Samuel Hinds

Szefem rządu dla kraju Gujana jest premier Samuel Hinds.

Szef rządu

81.214 970

Powierzchnia dla kraju Gujana to 81.214 970 km2.

Powierzchnia km2

miejsce

Miejsce pod względem wielkości powierzchni państwa na świecie dla kraju Gujana to miejsce.

Powierzchnia na świecie

161.702 100

Liczba ludności dla kraju Gujana to 161.702 100 mieszkańców.

Liczba ludności

miejsce

Miejsce pod względem ilości ludności dla kraju Gujana to miejsce na świecie.

Ludność na świecie

3,2/

Gęstość zaludnienia dla kraju Gujana to 3,2/ osób/km2.

Gęstość zaludnienia

dolar gujański (GYD)

Oficjalna jednostka monetarna dla kraju Gujana to dolar gujański (GYD).

Jednostka monetarna

UTC -4

Ustalona strefa czasowa dla kraju Gujana to UTC -4.

Strefa czasowa

Dear Land of Guyana, of Rivers and Palms

Tytuł hymnu państwowego dla kraju Gujana to Dear Land of Guyana, of Rivers and Palms.

Hymn państwowy

Kod ISO 3166 dla kraju Gujana to .

Kod ISO 3166

.gy

Domena internetowa dla kraju Gujana to .gy.

Domena Internetowa

GUY

Kod tablic samochodowych, rejestracyjnych aut dla kraju Gujana to GUY.

Kod samochodowy

+592

Kod telefoniczny dla kraju Gujana to +592.

Kod telefoniczny

Dominująca religia dla kraju Gujana to .

Religia dominująca

Produkt Krajowy Brutto dla kraju Gujana to .

PKB

Produkt Krajowy Brutto na osobę dla kraju Gujana to .

PKB na osobę

Geografia

W Gujanie można wyróżnić 3 regiony geograficzne różniące się ukształtowaniem terenu. Najwyższa część kraju leży na obszarze Wyżyny Gujańskiej porozcinanej na osobne masywy wieloma dolinami rzek. W jednym z łańcuchów górskich, na połączeniu granic z Wenezuelą i Brazylią, znajduje się najwyższy szczyt kraju Roraima (2810 m n.p.m.).

Wyżyna obniżając się w kierunku oceanu tworzy równinne i pagórkowate tereny porośnięte lasami równikowymi, a wzdłuż rzek, galeriowymi. Lasy zajmują powierzchnię około 80% kraju. Dobrze rozwinięta sieć rzek, z których największa to Essequibo, tworzy na tym obszarze, jak również na wyżynach, liczne wodospady.

Nad oceanem rozciąga się pas płaskich, błotnistych nizin, sięgających od 8 do 65 km w głąb lądu. Wybrzeże porastają lasy namorzynowe. Część terenów stanowią depresje zabezpieczone systemem kanałów i tam.
Gujanę charakteryzuje klimat równikowy z wysoką temperaturą powietrza przez cały rok. Temperatura na wybrzeżu waha się od 20 do 26,8°C, a w głebi kraju od 18 do 39°C. Klimat wybrzeża łagodzony jest przez północnowschodnie wiatry. Opady występują sezonowo w okresie maj-czerwiec oraz grudzień-styczeń. Średnia roczna suma opadów waha się od 1200 mm na wyżynie do 3000 mm na wybrzeżu.

Historia

Wybrzeża Ameryki Południowej współczesnej Gujany Europejczycy odkryli i zaczęli eksplorować na początku XVI wieku. Zamieszkiwali tu wówczas Indianie południowoamerykańscy z plemion Arawaków. Utworzenie kolonii brytyjskiej - Gujany Brytyjskiej datuje się na 1831; graniczyła z Gujaną Holenderską (dziś Surinam), a nieco dalej na południowy wschód znajdowała kolonia francuska - Gujana Francuska, do dziś pozostająca terytorium zamorskim tej europejskiej metropolii. Brytyjczycy przyznali niepodległość Gujanie w 1966, a cztery lata później stała się ona republiką.

Ustrój polityczny

Suwerenna republika w ramach Wspólnoty Narodów. Zgodnie z konstytucją z 6 października 1980 (znowelizowaną w 2003) głową państwa jest prezydent desygnowany przez zwycięską partię w wyborach parlamentarnych. Kandydaci na prezydenta muszą zostać zaprezentowani przed wyborami przez każdą ze startujących partii. Prezydent mianuje premiera, który jest zarazem I wiceprezydentem.
W jednoizbowym Zgromadzeniu Narodowym zasiada 65 deputowanych, z których 40 jest wybieranych w systemie proporcjonalnym na poziomie krajowym, a 25 na poziomie regionów tzn. kązdy z regionów wybiera przydzieloną mu ilość miejsc w parlamencie. Kadencja zgromadzenia trwa 5 lat.

Gujana jest podzielona na 10 ponumerowanych regionów:

1. Barima/Waini (2 miejsca w parlamencie)
2. Pomeroon/Supenaam (2 miejsca)
3. Essequibo Islands/West Demerara (3 miejsca)
4. Demerara/Mahaica (7 miejsc)
5. Mahaica/Berbice (2 miejsca)
6. East Berbice/Corentyne (3 miejsca)
7. Cuyuni/Mazaruni (2 miejsca)
8. Potaro/Runi (1 miejsce)
9. Upper Takatu/Upper Esseqiubo (1 miejsce)
10.Upper Demerara/Berbice (2 miejsca)

Każdy z regionów jest administrowany przez Regionalną Radę Demokratyczną z prezesem na czele. Dodatkowo na lokalnym szczeblu działają Sąsiedzkie Rady Demokratyczne.

Kultura

Święta państwowe Data Polska nazwa Oryginalna nazwa 1 stycznia Nowy Rok New Year?s Day ruchome Eid-ul Adha Eid-ul Adha 23 lutego Dzień Republiki Republic Day ruchome Wielki Piątek Poniedziałek Wielkanocny Good Friday, Easter Monday ruchome Święto Wiosny Phagwah (Holi) 1 maja Święto Pracy Labour Day/May Day ruchome Urodziny Proroka Youman Nabi 1 poniedziałek lipca Święto Caricom Caricom Day 1 sierpnia Dzień Wyzwolenia Emancipation Day ruchome Święto Światła Diwali 25 grudnia Boże Narodzenie Christmas 26 grudnia 2.dzień Bożego Narodzenia Boxing Day
Gujana (Guyana) Kooperacyjna Republika Gujany (Co-operative Republic of Guyana) - państwo w Ameryce Południowej, nad Oceanem Atlantyckim, posiadające na północnym zachodzie granicę z Wenezuelą (743 km), na południowym zachodzie i południu z Brazylią (1.119 km), a na wschodzie z Surinamem (600 km). Kształt granicy Gujany z Wenezuelą i Surinamem jest podważany przez obydwa te państwa.


Gospodarka

Na terytorium Gujany znajdują się cenne surowce mineralne. Najważniejszym surowcem są boksyty. Ich eksploatację podjęto w roku 1916 w kopalni w Mackenzie (Linden), a następnie w Ituni i Kwakwani w północno-wschodniej części kraju. Wydobycie boksytów obrazuje najlepiej stan gospodarki: 1950 rok-1,7 mln ton, 1960-3,4, 1970-1,4 i w 1993r.zwyżka - 2,5mln ton.
W porównaniu z boksytami wydobycie innych surowców ma znaczenie drugorzędne. W północno-zachodniej części kraju, w okolicy Mattews Ridgs wydobywa się rudę manganu, a poza tym uzyskuje się złoto (80 tys. uncji-1992) i diamenty(7 tys. karatów-1990).

Historia