BOTSWANA

BOTSWANA

Botswana (Republika Botswany - Republic of Botswana) - państwo w południowej Afryce, bez dostępu do morza. Graniczy z Namibią (dł. granicy 1360 km), RPA (1840 km) i Zimbabwe (813 km). Do 1966 Botswana była brytyjskim protektoratem pod nazwą Beczuana.

Hymn Państwowy

Tytuł: Fatshe leno la rona


Godło Państwowe

...

Godło państwa BOTSWANA

Dane podstawowe

Gaborone

Gaborone to stolica kraju Botswana.

Stolica

angielski, tswana

Oficjalny język urzędowy dla kraju Botswana to język angielski, tswana.

Język urzędowy

republika

Ustrój polityczny dla kraju Botswana to republika.

Ustrój polityczny

prezydent Festus Mogae

Głowa państwa dla kraju Botswana to prezydent Festus Mogae.

Głowa państwa

prezydent Festus Mogae

Szefem rządu dla kraju Botswana jest prezydent Festus Mogae.

Szef rządu

45.600 370

Powierzchnia dla kraju Botswana to 45.600 370 km2.

Powierzchnia km2

miejsce

Miejsce pod względem wielkości powierzchni państwa na świecie dla kraju Botswana to miejsce.

Powierzchnia na świecie

147.1 640 015

Liczba ludności dla kraju Botswana to 147.1 640 015 mieszkańców.

Liczba ludności

miejsce

Miejsce pod względem ilości ludności dla kraju Botswana to miejsce na świecie.

Ludność na świecie

2,7

Gęstość zaludnienia dla kraju Botswana to 2,7 osób/km2.

Gęstość zaludnienia

pula (BWP)

Oficjalna jednostka monetarna dla kraju Botswana to pula (BWP).

Jednostka monetarna

UTC +2

Ustalona strefa czasowa dla kraju Botswana to UTC +2.

Strefa czasowa

Fatshe leno la rona

Tytuł hymnu państwowego dla kraju Botswana to Fatshe leno la rona.

Hymn państwowy

BW

Kod ISO 3166 dla kraju Botswana to BW.

Kod ISO 3166

.bw

Domena internetowa dla kraju Botswana to .bw.

Domena Internetowa

RB

Kod tablic samochodowych, rejestracyjnych aut dla kraju Botswana to RB.

Kod samochodowy

+267

Kod telefoniczny dla kraju Botswana to +267.

Kod telefoniczny

Dominująca religia dla kraju Botswana to .

Religia dominująca

Produkt Krajowy Brutto dla kraju Botswana to .

PKB

Produkt Krajowy Brutto na osobę dla kraju Botswana to .

PKB na osobę

Geografia

Botswana, położona w południowej Afryce, nie ma dostępu do morza, co sprawia, że pod wieloma względami jest ona uzależniona gospodarczo od swoich sąsiadów. Większą część kraju zajmuje półpustynna, bezodpływowa kotlina Kalahari. Jej średnia wysokość wynosi około 800 m n.p.m. Na północy znajduje się bagienny obszar śródlądowej delty Okawango. Okresowo wody przedostają się dalej na wschód do niecki Makgadikgadi. Najważniejszą rzeką Botswany jest położona na południowo-wschodniej granicy Limpopo, gdzie koncentruje się ludność Botswany, w tym stolica kraju Gaborone. W Botswanie panuje klimat podzwrotnikowy suchy z porą gorącą od października do marca. Opady są skąpe (od 750 mm na północy do 125 mm na południu) i nieprzywidywalne. Większość terytorium kraju porasta ciernista sawanna, a około 1% widne suche lasy (w dolinie rzeki Chobe na północy).

Historia

Afryka Południowa w 1885: posiadłości brytyjskie, w tym protektorat Beczuana, zaznaczone na różowo Afryka Południowa w 1885: posiadłości brytyjskie, w tym protektorat Beczuana, zaznaczone na różowo Tereny dzisiejszej Botswany pierwotnie były zamieszkiwane przez Buszmenów. Od przełomu XVI i XVII wieku zaczął na nie napływać lud posługujący się językiem bantu, nazywany Tswana. W drugiej połowie XIX wieku rozpoczęły się walki plemienne, a także walki z Burami z Transwalu. Doprowadziło to do objęcia Botswany (nazywanej wówczas Beczuana, ang. Bechuanaland) brytyjskim protektoratem w roku 1885. Beczuana miała być przyłączona do Kraju Przylądkowego, ale ostatecznie ten projekt upadł. W latach 50. XX wieku w Beczuanie powstały ruchy narodowowzywoleńcze, które doprowadziły w roku 1966 do niepodległości kraju, pod nazwą Botswana. Pierwszym prezydentem został Seretse Khama. Został on wybrany ponownie na dwie dalsze kadencje i zmarł pełniąc urząd w 1980 roku. Urząd objął wówczas będący wiceprezydentem Ketumile Masire, który został wybrany w następnych wyborach prezydenckich i ponownie wybrany dwukrotnie (1989, 1994). Następnie prezydenturę objął Festus Mogae, który obecnie sprawuje władzę (2004).

Ustrój polityczny

Botswana jest parlamentarną republiką w ramach Wspólnoty Narodów. Głową państwa i szefem rządu jest prezydent wybierany w pośrednich wyborach przez Zgromadzenie Narodowe na 5-letnią kadencję. Prezydent mianuje członków rządu. Władza ustawodawcza należy do dwuizbowego parlamentu. W wyższej izbie, doradczej 15-osobowej Izbie Wodzów (House of Chiefs) zasiada 8 wodzów najważniejszych plemion, 4 członków wybieranych co 5 lat i 3 członków wybieranych przez pozostałych 12. Niższa izba, Zgromadzenie Narodowe (National Assembly), składa się z 40 członków wybieranych w bezpośrednich wyborach na 5-letnią kadencję.

Podział administracyjny

Pod względem administracyjnym Botswana podzielona jest na 9 dystryktów:

  1. Centralny
  2. Ghanzi
  3. Kgaladi
  4. Kgatleng
  5. Kweneng
  6. Południowo-Wschodni
  7. Południowy
  8. Północno-Wschodni
  9. Północno-Zachodni

Gospodarka

Botswana notuje najwyższy wzrost PKB na osobę świecie. Średni wzrost w latach 1966-1999 wyniósł ponad 9%. Ten spektakularny rozwój Botswana zawdzięcza głównie wydobyciu diamentów.W chwili obecnej Botswana boryka się z zastraszającą epidemią AIDS: według szacunków co trzeci mieszkaniec tego państwa jest zarażony wirusem HIV. Najwyższe zyski przynosi gospodarce Botswany górnictwo, choć większość ludności pracuje w rolnictwie. Tylko 2% powierzchni kraju stanowią grunty orne, 70% to pastwiska. Krajowa produkcja żywności jedynie w połowie zaspokaja potrzeby mieszkańców. Uprawia się przede wszystkim kukurydzę, sorgo, orzeszki ziemne, proso, słoneczniki, rośliny strączkowe, warzywa, owoce oraz bawełnę. Z powodu suszy zmniejszyło się pogłowie bydła i owiec. 17% terytorium kraju zajmują parki narodowe i rezerwaty dzikiej zwierzyny. W pobliżu miejscowości Orapa i Jwaneng znajdują się bogate złoża diamentów. Botswana jest największym na świecie producentem tego minerału. Dochody z jego sprzedaży stanowią 80% zysków z eksportu. W Botswanie eksploatuje się także bogate złoża niklu i miedzi.

Historia