BELIZE

BELIZE

Belize - państwo w Ameryce Środkowej (do 1973 Honduras Brytyjski) leżące na półwyspie Jukatan, nad Morzem Karaibskim, od północy graniczące z Meksykiem (długość granicy 250 km), a na zachodzie z Gwatemalą (266 km).

Hymn Państwowy

Tytuł: Land of the Free


Godło Państwowe

...

Godło państwa BELIZE

Dane podstawowe

Belmopan

Belmopan to stolica kraju Belize.

Stolica

angielski

Oficjalny język urzędowy dla kraju Belize to język angielski.

Język urzędowy

monarchia konstytucyjna

Ustrój polityczny dla kraju Belize to monarchia konstytucyjna.

Ustrój polityczny

królowa Elżbieta II

Głowa państwa dla kraju Belize to królowa Elżbieta II.

Głowa państwa

premier Said Musa

Szefem rządu dla kraju Belize jest premier Said Musa.

Szef rządu

146.22 966

Powierzchnia dla kraju Belize to 146.22 966 km2.

Powierzchnia km2

miejsce

Miejsce pod względem wielkości powierzchni państwa na świecie dla kraju Belize to miejsce.

Powierzchnia na świecie

179.266 440

Liczba ludności dla kraju Belize to 179.266 440 mieszkańców.

Liczba ludności

miejsce

Miejsce pod względem ilości ludności dla kraju Belize to miejsce na świecie.

Ludność na świecie

11,6

Gęstość zaludnienia dla kraju Belize to 11,6 osób/km2.

Gęstość zaludnienia

dolar Belize (BZD)

Oficjalna jednostka monetarna dla kraju Belize to dolar Belize (BZD).

Jednostka monetarna

UTC -6

Ustalona strefa czasowa dla kraju Belize to UTC -6.

Strefa czasowa

Land of the Free

Tytuł hymnu państwowego dla kraju Belize to Land of the Free.

Hymn państwowy

BZ

Kod ISO 3166 dla kraju Belize to BZ.

Kod ISO 3166

.bz

Domena internetowa dla kraju Belize to .bz.

Domena Internetowa

BH

Kod tablic samochodowych, rejestracyjnych aut dla kraju Belize to BH.

Kod samochodowy

+501

Kod telefoniczny dla kraju Belize to +501.

Kod telefoniczny

Dominująca religia dla kraju Belize to .

Religia dominująca

Produkt Krajowy Brutto dla kraju Belize to .

PKB

Produkt Krajowy Brutto na osobę dla kraju Belize to .

PKB na osobę

Geografia

W północnej części kraju rozciąga się nadbrzeżna nizina, w wielu miejscach silnie zabagniona. Za to w południowym Belize ciągnie się pasmo gór Maya, z najwyższym szczytem kraju Victoria Peak (1122 m n.p.m.). Wzdłuż wybrzeża natrafić można na liczne laguny. Kilkanaście kilometrów dalej ciągnie się łańcuch niewielkich wysepek koralowych (cayos), tworzących barierę koralową. Kilkadziesiąt kilometrów od północnej części wybrzeża znaleźć można większe wyspy, m.in. Ambergris Cay i Turneffe.

W Belize panuje wilgotny klimat równikowy z krótką porą suchą od lutego do kwietnia. Roczne sumy opadów dochodzą do 2000 mm, a średnie temperatury miesięczne wahają się od 23°C w grudniu do 28°C w czerwcu. Wybrzeża Belize są często nawiedzane przez huragany. Jeden z nich zniszczył w 1961 dawną stolicę kraju Belize City, stąd też podjęto decyzję o budowie nowej stolicy Belmopan.

Blisko połowę powierzchni kraju zajmują wilgotne lasy równikowe. Jedynie w nieco mniej wilgotnych miejscach zastępują je suche lasy podzwrotnikowe i sawanny. Natomiast wybrzeża porastają namorzyny.

Historia

Początkowo (1500 p.n.e.-900 n.e.) teren Belize obejmowała cywilizacja Majów.

Belize, wcześniej znane jako Honduras Brytyjski, było jedyną brytyjską kolonią w kontynentalnej części Ameryki Środkowej. Nie dotarło tu osadnictwo hiszpańskie, a pierwszymi osadnikami byli brytyjscy drwale, którzy przybyli tu w pierwszej połowie XVII w. W 1862 Honduras Brytyjski został oficjalnie ogłoszony brytyjską kolonią. Swoje roszczenia do tego terytorium wysunęła wówczas Gwatemala, uznając go za integralną część swojego terytorium.

W latach 60. rozpoczął się proces zmierzający do przyznania niepodległości ostatniej kolonii w tej części Ameryki Środkowej. Nowa konstytucja z 1964 nadawała Hondurasowi Brytyjskiemu wewnętrzną autonomię. W 1973 zmieniono nazwę na obowiązującą do dziś. Na podstawie dwóch rezolucji ONZ z 1975 i 1980 Belize uzyskało niepodległość od Wielkiej Brytanii w 1981. Belize weszło w skład brytyjskiej Wspólnoty Narodów i zachowało na swoim terytorium brytyjskie bazy wojskowe. Władze niepodległego Belize odrzuciły też propozycje przyłączenia się do Gwatemali.

W styczniu 2005 doszło w stolicy Belize do zamieszek z powodu ogłoszenia wzrostu podatków.

Ustrój polityczny

Belize, podobnie jak wiele innych państw członków Wspólnoty Narodów, jest monarchią konstytucyjną, a głową państwa jest brytyjska królowa Elżbieta II. Belize posiada dwuizbowy parlament.

Podział administracyjny

Belize podzielone jest na 6 dystryktów (district (s)):

  1. Belize
  2. Cayo
  3. Corozal
  4. Orange Walk
  5. Stann Creek
  6. Toledo

Społeczeństwo

Główną grupą etniczną w Belize są Murzyni, Mulaci i Metysi, którzy stanowią blisko 3/4 ludności. Mniejszy udział mają Indianie (10%), potomkowie Majów oraz tzw. Garifuna (8%), czyli potomkowie Murzynów i Indian. Reszta społeczeństwa Belize to biała ludność pochodzenia europejskiego i północnoamerykańskiego oraz ludność wschodnioazjatycka.

Językiem urzędowym Belize jest angielski, choć wielu mieszkańców posługuje się językiem kreolskim. Indiańscy mieszkańcy Belize posługują się ciągle językami Majów. Przy granicy z Gwatemalą często można usłyszeć język hiszpański.

Wyznawcy katolicyzmu stanowią ciągle większość ludności (62%), ale protestanci stanowią bardzo duży odsetek (33%) w porównaniu z innymi środkowoamerykańskimi państwami. Znaleźć tu można także wyznawców bahaizmu i judaizmu.

Gospodarka

Gospodarka Belize opiera się na rolnictwie i leśnictwie. Na eksport uprawia się trzcinę cukrową, rośliny cytrusowe i banany. Ponadto na rynek wewnętrzny uprawia się kukurydzę, ryż, fasolę i bataty. Lasy Belize dostarczają wiele cenionych gatunków drewna, m.in. mahoń, cedrzyniec, palisander czy sosnę. Warto podkreślić, że gospodarka leśna Belize prowadzona jest w sposób racjonalny, duży nacisk kładzie na zalesianie. Innym wartościowym produktem leśnym, jest pozyskiwany z drzewa pigwicy właściwej sok chicle, który służy jako surowiec do produkcji gumy do żucia. Na wybrzeżu rozwinięte jest w niewielkim stopniu rybołówstwo morskie, głównie homarów, krewetek i langust.

Przemysł Belize jest stosunkowo słabo rozwinięty, głównie z powodu braku większych ilości bogactw mineralnych. Rozwinął się na niewielką skalę przemysł drzewny i spożywczy (produkcja cukru, przetwórstwo owoców).

W Belize nie ma linii kolejowych, a sieć drogowa jest stosunkowo słabo rozwinięta, poza jedynie północną częścią kraju. Główny port morski i lotniczy kraju znajduje się w starej stolicy kraju Belize City.

Historia