ANTIGUA I BARBUDA

ANTIGUA I BARBUDA

Antigua i Barbuda (Antigua and Barbuda) to wyspiarskie państwo na Morzu Karaibskim, w archipelagu Małych Antyli (Ameryka Środkowa). W skład tego państwa wchodzą wyspy: Antigua i Barbuda oraz Redonda. Podstawą gospodarki jest turystyka. Do lat 70. XX wieku w gospodarce dominowało rolnictwo przemysłowe. Podział administracyjny jest nietypowy. Antigua, zamieszkana przez 98% ludności, jest podzielona na 6 okręgów, natomiast pozostałe wyspy są dependencjami.

Flaga państwa ANTIGUA I BARBUDA
Flaga Antigui i Barbudy została zaprojektowana przez nauczyciela Reginalda Samuelsa. Jej oficjalne przyjęcie nastąpiło 27 lutego 1967. Przedstawia wschodzące słońce, będące metaforą nastania nowej ery. Kolor czarny stanowi...

Hymn Państwowy

Tytuł: Fair Antigua, We Salute Thee


Fair Antigua and Barbuda! We thy sons and daughters stand Strong and firm in Peace or danger To safe-guard our Native Land We commit ourselves to building A true nations brave and free; Ever striving, ever seeking, Dwell in love and unity Raise the standard! Raise it boldly! Answer now to duty's call To ...

Godło Państwowe

Historia Herb został zaprojektowany w 1966 przez Gordona Christophera, a pierwszym dniem jego oficjalnego używania był 16 lutego 1967. Opis W klejnocie i po bokach tarczy widzimy cztery rośliny, z których słynie ten kraj: ananasa, trzcinę cukrową, hibiskusa i&...

Godło państwa ANTIGUA I BARBUDA

Dane podstawowe

Saint John’s

Saint John’s to stolica kraju Antigua I Barbuda.

Stolica

angielski

Oficjalny język urzędowy dla kraju Antigua I Barbuda to język angielski.

Język urzędowy

monarchia konstytucyjna

Ustrój polityczny dla kraju Antigua I Barbuda to monarchia konstytucyjna.

Ustrój polityczny

królowa Elżbieta II

Głowa państwa dla kraju Antigua I Barbuda to królowa Elżbieta II.

Głowa państwa

premier Gaston Browne

Szefem rządu dla kraju Antigua I Barbuda jest premier Gaston Browne.

Szef rządu

442,3

Powierzchnia dla kraju Antigua I Barbuda to 442,3 km2.

Powierzchnia km2

182 miejsce

Miejsce pod względem wielkości powierzchni państwa na świecie dla kraju Antigua I Barbuda to 182 miejsce.

Powierzchnia na świecie

91000

Liczba ludności dla kraju Antigua I Barbuda to 91000 mieszkańców.

Liczba ludności

197 miejsce

Miejsce pod względem ilości ludności dla kraju Antigua I Barbuda to 197 miejsce na świecie.

Ludność na świecie

214

Gęstość zaludnienia dla kraju Antigua I Barbuda to 214 osób/km2.

Gęstość zaludnienia

dolar wschodniokaraibski (XCD)

Oficjalna jednostka monetarna dla kraju Antigua I Barbuda to dolar wschodniokaraibski (XCD).

Jednostka monetarna

UTC -4

Ustalona strefa czasowa dla kraju Antigua I Barbuda to UTC -4.

Strefa czasowa

Fair Antigua, We Salute Thee

Tytuł hymnu państwowego dla kraju Antigua I Barbuda to Fair Antigua, We Salute Thee.

Hymn państwowy

AG

Kod ISO 3166 dla kraju Antigua I Barbuda to AG.

Kod ISO 3166

.ag

Domena internetowa dla kraju Antigua I Barbuda to .ag.

Domena Internetowa

AG

Kod tablic samochodowych, rejestracyjnych aut dla kraju Antigua I Barbuda to AG.

Kod samochodowy

1268

Kod telefoniczny dla kraju Antigua I Barbuda to 1268.

Kod telefoniczny

protestantyzm

Dominująca religia dla kraju Antigua I Barbuda to protestantyzm.

Religia dominująca

1,524

Produkt Krajowy Brutto dla kraju Antigua I Barbuda to 1,524.

PKB

16703

Produkt Krajowy Brutto na osobę dla kraju Antigua I Barbuda to 16703.

PKB na osobę

Informacje:

 • Większe miasta: St. John's
 • Długość granic lądowych: 0 km
 • Długość wybrzeża: 153 km
 • Najwyższy punkt: Boggy Peak 402 m n.p.m.
 • Najniższy punkt: Morze Karaibskie 0 m n.p.m.
 • Język urzędowy: angielski
 • Inne języki w użyciu: dialekty miejscowe m. in. kreolski

Podział administracyjny:

Jest podzielona na 6 okręgów zwanych tradycyjnie parafiami (ang. parish) oraz 2 dependencje:

 • Saint George,
 • Saint John,
 • Saint Mary,
 • Saint Paul,
 • Saint Peter,
 • Saint Philip

2 dependencje

 • Barbuda
 • Redonda

 Antigua i Barbuda

Dwie małe wyspy, które tworzą państwo Antigua i Barbuda, stanowią część Wysp Podwietrznych. Odkryte przez Krzysztofa Kolumba w 1493 roku, zostały skolonizowane przez Anglię w XVII w. Całkowitą niepodległość uzyskały w 1981 r. Ich największy atut to liczne, białe, piaszczyste i porośnięte palmami plaże, które przyciągają rzesze zagranicznych turystów. Na wyspach znajdują się popularne wśród przyjezdnej klienteli kasyna. W stolicy Saint John's można podziwiać przykłady interesującej XVIII architektury. Turystyka jest głównym źródłem dochodów wysp i zasila pośrednio inne sektory usług, w tym budownictwo i łączność. Kraj ma duże znaczenie dla Stanów Zjednoczonych, które posiadają na wyspach dwie bazy wojskowe.

 Historia

Antigua została odkryta 1493 przez Krzystofa Kolumba. W 1632 została skolonizowana przez osadników angielskich z Saint Christopher. W roku 1860 została połączona z Barbudą. W 1940 część terytorium Antigui wydzierżawione przez USA (baza amerykańskiej marynarki wojennej). W latach 1958?1962 w ramach Federacji Indii Zachodnich. Od 1967 państwo stowarzyszone z Wielką Brytanią, na Barbudzie rozwój ruchu separatystycznego. Od 1981 niepodległe państwo. Członek brytyjskiej Wspólnoty Narodów, Barbuda uzyskała ograniczoną autonomię.

 Polityka

Formalnie monarchia konstytucyjna. Członek brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Konstytucja z 1981 roku. Głową państwa jest monarcha brytyski, którego reprezentuje mianowany przez niego gubernator generalny. Gubernator powołuje premiera rządu, a na jego wniosek - pozostałych członków rządu. Władza ustawodawcza należy do 2-izbowego parlamentu o kadencji 5-letniej: Izba Reprezentantów wybierana w wyborach powszechnych, Senat mianowany przez gubernatora. Władzę wykonawczą sprawuje rząd odpowiedzialny przed Izbą Reprezentantów. Wyspa Barbuda ma autonomię w sprawach lokalnych.

 Gospodarka

Podstawą gospodarki jest eksport usług. Dochód narodowy 2570 dolarów amerykańskich na 1 mieszk. (2000). Turystyka dostarcza bezpośrednio lub pośrednio ok. 52% produktu wewnętrznego brutto i zapewnia dość wysokie jego tempo wzrostu - 5,6% (1977-1987). 1987 Antiguę i Barbudę odwiedziło 160 tys. turystów. Wyspa Antigua jest także odwiedzana przez uczestników turystycznych rejsów morskich. Uprawa głównie trzciny cukrowej i bawełny oraz bananów, jamu i manioku. Rafineria cukru, destylarnia rumu, oczyszczalnia bawełny.W pobliżu Saint John's znajduje się rafineria ropy naftowej, a także zakłady przemysłu przetwórczego produkujące przede wszystkim na eksport. Wywóz głównie bawełny, środków transportu, odzieży. Import głównie żywności.

Święto narodowe

1 listopada

Religijność

 • Protestantyzm 65,5%:
  • Anglikanizm 33,5%,
  • Kościół Morawski 8,5%
  • Kościół Wesleyański 4,7%
  • Metodyzm 4,6%
  • Zielonoświątkowcy 4,4%
  • Adwentyzm 4%
 • Ateizm ok.18%
 • Katolicyzm 11,6%
 • Rastafarianizm 3,3%
 • Świadkowie Jehowy 1,7%

Historia

Antigua została odkryta 1493 przez K. Kolumba; 1632 skolonizowana przez osadników ang. z Saint Christopher; kolonia bryt., 1860 połączona z Barbudą; 1940 część terytorium Antigui wydzierżawione przez USA (baza amer. marynarki wojennej); 1958 62 w ramach Federacji  Indii Zachodnich; od 1967 państwo stowarzyszone z W. Brytanią, na Barbudzie rozwój ruchu separatystycznego; od 1981 niepodległe państwo, czł. bryt. Wspólnoty Narodów, Barbuda uzyskała ograniczoną autonomię; rządy Partii Pracy Antigui; polityka integracji karaibskich państw bryt. Wspólnoty Narodów i kolonii bryt. oraz ścisłej współpracy z USA; 1983 Antigua i Barbuda wzięła udział w interwencji USA na Grenadzie.

 

Pierwsza kolonizacja wysp nastąpiła około 3000 lat p.n.e. Do początków naszej ery Antigua zamieszkana była przez Sibonejów, których wyparli Arawakowie, a tych z kolei w XII wieku – Karaibowie. 1493 do wyspy dotarła druga wyprawa Krzysztofa Kolumba. W następnych latach Małe Antyle były zasiedlane przez kolonizatorów francuskich i hiszpańskich, ale Antigua i Barbuda pozostawały niezasiedlone przez Europejczyków.

 

W 1628 Anglicy zajęli Barbudę (w latach 1685-1870 należała do rodziny Codrington), a w 1632 Antiguę. Wówczas pojawili się tu na stałe koloniści z Saint Kitts pod wodzą Edwarda Warnera. W 1667 roku wyspy przejściowo okupowane były przez Francuzów. Anglicy założyli na wyspie plantacje tytoniu, trzciny cukrowej i bawełny. Początkowo na plantacjach pracowali Irlandczycy, jednakże nie radzili sobie w klimacie zwrotnikowym. Sprowadzono w ich miejsce niewolników z Afryki. Ludność rdzenna została w międzyczasie zdziesiątkowana. Po wybuchu powstań niewolniczych na Karaibach (na Antigui w 1728) Wielka Brytania zniosła oficjalnie niewolnictwo w 1734, jednak niewiele to zmieniło w sytuacji niewolników i w 1736 doszło do kolejnego powstania, którego trzech przywódców skazano na śmierć przez łamanie kołem. Czarnoskóra ludność wyspy nadal musiała pracować na plantacjach u swoich dawnych właścicieli. W 1860 obie wyspy – Antigua i Barbuda zostały połączone jednym zarządem kolonialnym. Potomkowie dawnych niewolników domagali się autonomii. W latach 30. XX wieku wybuchały niepokoje wśród robotników, co spowodowało w 1939 założenie związku zawodowego i poprawę warunków pracy. W 1941 Stany Zjednoczone założyły na Antigui bazy wojskowe. W 1943 założona została Partia Pracy Antigui (ALP – Antigua Labour Party), która po II wojnie światowej odgrywać zaczęła kluczową rolę w kraju. Od 1958 do 1962 obie wyspy należały do Federacji Indii Zachodnich. W 1967 roku wyspy uzyskały częściową autonomię jako państwo stowarzyszone z Wielką Brytanią. W 1972 na skutek kryzysu na rynku cukru, a także na skutek rozwoju turystyki, zlikwidowane zostały plantacje.

 

Niepodległa Antigua i Barbuda

Państwo uzyskało niepodległość 1 listopada 1981 roku, stając się jednocześnie członkiem Wspólnoty Narodów. Ostatnim gubernatorem wysp był w latach 1967-1971 oraz 1976-1981 Vere Bird – przewodniczący ALP. On też wybrany został na szefa rządu niepodległego państwa i pozostawał nim do 1994 roku. W tym czasie gospodarka wysp była słaba. Państwo borykało się ze znacznym deficytem handlowym, związanym z restrukturyzacją gospodarki z rolniczej na turystyczną. Mimo tego, a także oskarżeń o liczne przestępstwa (nielegalny handel bronią, pranie brudnych pieniędzy i korupcję), rządząca partia utrzymała większość w parlamencie i kolejnym premierem został syn Vere C. Birda – Lester Bird. W drugiej połowie lat 90. gospodarka wyspy rozwinęła się na skutek rozwoju sektora finansowego. W 1997 państwo przyjęło ok. 3 tysiące mieszkańców Montserratu, którzy musieli ewakuować się ze swojej wyspy podczas erupcji wulkanu. W 2004 i 2009 kolejne wybory wygrała dotąd opozycyjna partia – United Progressive Party (UPP), a premierem został Baldwin Spencer.