Zmarł Jerry Springer, słynny amerykański prezenter telewizyjny i radiowy, najbardziej znany z programu "The Jerry Springer Show" (Potyczki Jerry’ego Springera). Springer miał 79 lat. Informacje o jego śmierci zostały potwierdzone przez NBC News i jego menedżera, Bradleya Singera.
Jerry Springer, właśc. Gerald Norman Springer (ur. 13 lutego 1944 w Londynie, zm. 27 kwietnia 2023 w Chicago) – amerykański dziennikarz, polityk, aktor i muzyk, od 1977 do 1978 z ramienia partii demokratycznej burmistrz miasta Cincinnati (w stanie Ohio), prowadzący telewizyjny talk-show Potyczki Jerry’ego Springera oraz w Air America Radio program Springer on the Radio.
"The Jerry Springer Show" był znany z prezentowania kontrowersyjnych treści, takich jak walki na pięści, skandale rodzinne i problemy społeczne. W większości odcinków goście rozmawiali o problemach rodzinnych, demaskowali cudzołóstwo i inne wykroczenia. Springer podobno próbował mediacji, ale często kończyło się to walkami, które musiały być powstrzymane przez ochroniarzy.
Jerry Springer urodził się w Highgate w Londynie w 1944 roku w rodzinie żydowskich uchodźców z regionu Niemiec, który jest obecnie częścią Polski. Springer był również politykiem i burmistrzem Cincinnati w latach 1977-1978. W 1991 roku rozpoczął prowadzenie "The Jerry Springer Show", który zakończył emisję w 2018 roku.
Jerry Springer był także gospodarzem programu America's Got Talent w latach 2007-2008 oraz liderem programu sądowego Judge Jerry w ostatnich latach. Jego korzenie sięgają dzisiejszych ziem polskich, a jego rodzice uciekli z niemieckiego Szczecinka przed nazistami. Cała rodzina emigrowała do Stanów Zjednoczonych, gdzie Springer zdobył wykształcenie na Uniwersytecie Tulane’a i Northwestern University.
Jego korzenie sięgają dzisiejszych ziem polskich – przedwojennego Gorzowa Wielkopolskiego (Landsberg an der Warthe) i Szczecinka (Neustettin), który zamieszkany był przez sporą grupę Żydów. Po spaleniu przez nazistów synagogi w listopadzie 1938 w trakcie pogromów „nocy kryształowej” młode małżeństwo Richarda Springera i Margot Kallmann postanowiło uciec z niemieckiego Szczecinka. Wyjechali do Wielkiej Brytanii, gdzie w 1944 na stacji metra Highgate przyszedł na świat mały Springer (stacja ta służyła wtedy za schron przed bombardowaniem niemieckim). Pięć lat później cała rodzina wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Zamieszkali w dzielnicy Queens w Nowym Jorku, gdzie wynajęli czteropokojowe mieszkanie. Tam się wychowywał wraz z siostrą Evelyn. Ich rodzice lubili często dyskutować o polityce, więc Jerry szybko się tym tematem zaczął interesować. W 1965 zrobił licencjat z politologii na Uniwersytecie Tulane’a, a trzy lata później otrzymał tytuł doktora prawa na Northwestern University.
W 1970 wystartował w wyborach do Kongresu z ramienia demokratów. Nie zdołał pokonać republikanina Donalda Clancy’ego, ale uzyskał 45% głosów.
W 1971 wybrano go do rady miasta Cincinnati. Trzy lata później ujawnione zostały materiały, które prawie kosztowały go stanowisko. Kiedy policja w Fort Wright w stanie Kentucky zrobiła nalot na „salon masażu”, odkryła czek Springera, którym zapłacił za otrzymane tam „usługi”. Kiedy sprawa wyszła na jaw, zaczął rozważać ustąpienie ze stanowiska, jednak dzięki szczerości, jaką się wykazał, zdołał je zachować. W 1977 wybrany został na burmistrza i sprawował tę funkcję przez rok.
W 1982 chciał zdobyć demokratyczną nominację na gubernatora Ohio. W czasie kampanii wyborczej w swoich reklamach telewizyjnych odnosił się do czeku, którym zapłacił prostytutce mówiąc, że nie boi się prawdy, nawet jeśli jest ona bolesna. Mimo to nominacji nie zdobył i jego polityczna kariera została przerwana. W 2003 rozważał wystartowanie w wyborach do Senatu, ale wycofał się z tego pomysłu, gdyż był związany z programem Potyczki Jerry’ego Springera.
Jerry Springer zmarł w Chicago, a jego śmierć jest stratą dla branży medialnej. Jego kontrowersyjny styl prowadzenia programu "The Jerry Springer Show" przyciągnął miliony widzów, a jego wkład w przemysł rozrywkowy jest niezapomniany.