Zatonięcie USS Indianapolis II Wojna Światowa

historiaDTWyświetleń: 682
Zatonięcie USS Indianapolis II Wojna Światowa

USS Indianapolis był ciężkim krążownikiem typu Portland należącym do Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. Został oddany do użytku w 1932 roku i służył podczas II Wojny Światowej. Okręt był najlepiej znany ze swojej brzemiennej w skutki misji końcowej, podczas której to został zatopiony przez japońską łódź podwodną w lipcu 1945 r., ze stratą 880 członków załogi.

USS Indianapolis brał udział w wielu znaczących wydarzeniach podczas działań II Wojny Światowej, w tym w bitwie o Midway i inwazji na Filipiny. W lipcu 1945 roku został wysłany z tajną misją dostarczenia elementów bomby atomowej, która później miała zostać zrzucona na Hiroszimę, do amerykańskiej bazy lotniczej na wyspie Tinian. Po wykonaniu tej misji statek płynął w drodze powrotnej na Filipiny, kiedy to został znienacka zaatakowany przez japońską łódź podwodną. Zatonął w zaledwie 12 minut, a tylko 316 z 1196 członków załogi przeżyło zatonięcie i kolejne dni bezkresnego dryfowania po Oceanie Spokojnym.

Ci, którzy przeżyli zatonięcie krążownika, zginęli w wyniku utonięcia lub wystawienia na działanie otwartego oceanu. Wielu członków załogi, którym udało się opuścić statek po zatonięciu, nie było w stanie znaleźć tratw ratunkowych i zostało zmuszonych do trzymania się szczątków statku w wodzie. Następnie byli oni narażeni na szereg zagrożeń, w tym ataki rekinów, hipotermię i odwodnienie. Tylko niewielka część załogi była w stanie przetrwać te warunki i przeżyć.

Ci, którzy przeżyli katastrofę USS Indianapolis, zostali uratowani przez samolot patrolowy Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych 2 sierpnia 1945 r., po spędzeniu prawie czterech dni w wodach na Oceanie Spokojnym. Samolot, który zauważył rozbitków był na swoim rutynowym patrolu, kiedy to pilot zauważył rozbitków w wodzie i zaalarmował ratowników.

Po zatonięciu USS Indianapolis członkowie załogi, którym udało się opuścić statek, zostali rozproszeni po rozległym obszarze Oceanu Spokojnego.

Ratowanie ocalałych było złożoną i wymagającą operacją, w której uczestniczyło wiele statków i samolotów. Ci, którzy przeżyli, zostali początkowo zauważeni przez samolot patrolowy, który zrzucił im zapasy i zaalarmował ratowników o ich lokalizacji. Następnie zostali zabrani przez statki ratownicze i samoloty, które przetransportowały ich w bezpieczne miejsce. Akcję ratunkową utrudniało wiele czynników, w tym złe warunki pogodowe i rozległy teren, na którym rozrzuceni byli rozbitkowie. Pomimo tych wyzwań ratownikom udało się uratować życie wielu członków załogi, którzy przeżyli zatonięcie statku.

Czy USS Indianapolis można było uratować?

Trudno powiedzieć z całą pewnością, czy USS Indianapolis mógł zostać uratowany, ponieważ zależy to od wielu nieznanych czynników. Jest jednak prawdopodobne, że statek mógłby zostać uratowany, gdyby był w stanie wysłać sygnał o niebezpieczeństwie, zanim zatonął. Sygnał, który udało im się wysłać został całkowicie zignorowany jako fałszywa wiadomość nadana przez Japończyków.

Zatonięcie USS Indianapolis było jedną z największych katastrof morskich w historii Stanów Zjednoczonych i było tematem wielu książek, artykułów i filmów. Historia statku i jego załogi jest przejmującym przypomnieniem poświęceń mężczyzn i kobiet, którzy służyli podczas II Wojny Światowej.