Zabójstwo wpływowego duchownego: Ajatollah Abbas Ali Sulejmani nie żyje

swiatDTWyświetleń: 570
Zabójstwo wpływowego duchownego: Ajatollah Abbas Ali Sulejmani nie żyje

Ajatollah Abbas Ali Sulejmani nie żyje — przekazała agencja AFP, powołując się na irańskie media. Wpływowy duchowny miał zginąć w wyniku zamachu, do którego doszło w środę na północy Iranu. Według wstępnych informacji napastnik, który zastrzelił Sulejmaniego, został zatrzymany przez służby.

Według irańskiej agencji prasowej IRNA duchowny został zamordowany w mieście Babolsar leżącym na północy kraju nad morzem Kaspijskim. Do zamachu miało dojść w budynku Narodowego Banku Babolsar, gdzie napastnik, najprawdopodobniej uzbrojony strażnik banku strzelił z broni palnej.Według wstępnych informacji policja zatrzymała zamachowca. Nie podano jednak jego tożsamości ani możliwych motywów. 

Ajatollah Abbas Ali Sulejmani był znaczącym szyickim duchownym w Iranie. Urodził się w 1947 roku w prowincji Mazandaran na północy kraju. Był członkiem 88-osobowego Zgromadzenia Ekspertów, organu odpowiedzialnego za wybieranie najwyższych przywódców religijnych Iranu. Ponadto, Sulejmani był bliskim współpracownikiem ajatollaha Alego Chameneiego, a także pełnił funkcję członka Rady Wysokiej Islamskiej Republiki Iranu, organu doradczego dla przywódcy.

Źródło: https://www.isna.ir