Bastylia

Bastylia - opis i znaczenie

Bastylia
Bastylia (fr. la Bastille) - zamek wybudowany pod Paryżem, w latach 1370?1383, jako część jego umocnień, w celu obrony bramy Św. Antoniego. Słowo la bastille w wolnym tłumaczeniu oznacza każdy zamek tuż za rogatkami miasta i jest mniej więcej odpowiednikiem polskiego słowa "barbakan".

Z upływem czasu Paryska Bastylia straciła swe znaczenie obronne. W XVII w. stała się ciężkim więzieniem. Pierwotnie zamek posiadał cztery wieże, za panowania Ludwika XVI został rozbudowany o kolejne cztery wieże.

14 lipca 1789 r. w czasie zamieszek, rozpoczynających rewolucję francuską, zamek został zdobyty przez lud paryski i jako symbol ucisku w czasie poźniejszym zburzony. Choć samo zdobycie Bastylii trudno uznać za jakiś wielki sukces rewolucjonistów ? twierdzy bronili głównie żołnierze-weterani (niektórzy inwalidzi; ci, którzy przeżyli zostali zamordowani), a uwolniono zaledwie kilku więźniów (czterech fałszerzy, hrabiego oskarżonego o kazirodztwo i dwóch szaleńców), to jednak miało ono wymiar ważnego symbolu i zostało później zmitologizowane w rewolucyjnej ikonografii.

Dzień 14 lipca do dziś jest we Francji świętem narodowym i jest co roku hucznie obchodzony.

Bardziej znani więźniowie Bastylii:

- Człowiek w żelaznej masce
- Wolter
- Markiz de Sade
- René Auguste Constantin de Renneville
- Charles de Valois, diuk Angoul?me
- Hugues Aubriot
- Louis François Armand du Plessis, diuk Richelieu
- Pierre François de Rigaud, markiz Vaudreuil-Cavagnal
- Marguerite De Launay, baronowa Staal
- James Douglas, 4. earl of Morton
* François Henri de Montmorency-Bouteville, diuk Luksemburga
* François de La Rochefoucauld
* Jacques Pierre Brissot
* Charles François Dumouriez
* Roger de Rabutin, hrabia Bussy
* John Vanbrugh