GÓRSKI KARABACH

GÓRSKI KARABACH

Górski Karabach (oficjalna nazwa w języku ormiańskim Lerrnajin Gharabagh - ???????? ??????? czasem używana jest nazwa Arcach - ????? , azer. Da?l?q Qaraba? - górski czarny ogród) to ormiańska enklawa będąca przedmiotem sporu pomiędzy Armenią a Azerbejdżanem. Obecnie obszar kontrolowany jest przez miejscowych Ormian wspieranych przez Republikę Armenii.

Hymn Państwowy

Tytuł:


Godło Państwowe

...

Godło państwa GÓRSKI KARABACH

Dane podstawowe

Stepanakert

Stepanakert to stolica kraju GÓrski Karabach.

Stolica

ormiański

Oficjalny język urzędowy dla kraju GÓrski Karabach to język ormiański.

Język urzędowy

Ustrój polityczny dla kraju GÓrski Karabach to .

Ustrój polityczny

Prezydent Arkadi Ghukasjan

Głowa państwa dla kraju GÓrski Karabach to Prezydent Arkadi Ghukasjan.

Głowa państwa

Premier Anuszawan Danijeljan

Szefem rządu dla kraju GÓrski Karabach jest Premier Anuszawan Danijeljan.

Szef rządu

4400

Powierzchnia dla kraju GÓrski Karabach to 4400 km2.

Powierzchnia km2

miejsce

Miejsce pod względem wielkości powierzchni państwa na świecie dla kraju GÓrski Karabach to miejsce.

Powierzchnia na świecie

145000

Liczba ludności dla kraju GÓrski Karabach to 145000 mieszkańców.

Liczba ludności

miejsce

Miejsce pod względem ilości ludności dla kraju GÓrski Karabach to miejsce na świecie.

Ludność na świecie

33

Gęstość zaludnienia dla kraju GÓrski Karabach to 33 osób/km2.

Gęstość zaludnienia

Dram (AMD)

Oficjalna jednostka monetarna dla kraju GÓrski Karabach to Dram (AMD).

Jednostka monetarna

UTC +4

Ustalona strefa czasowa dla kraju GÓrski Karabach to UTC +4.

Strefa czasowa

Tytuł hymnu państwowego dla kraju GÓrski Karabach to .

Hymn państwowy

brak

Kod ISO 3166 dla kraju GÓrski Karabach to brak.

Kod ISO 3166

brak

Domena internetowa dla kraju GÓrski Karabach to brak.

Domena Internetowa

brak

Kod tablic samochodowych, rejestracyjnych aut dla kraju GÓrski Karabach to brak.

Kod samochodowy

374

Kod telefoniczny dla kraju GÓrski Karabach to 374.

Kod telefoniczny

Dominująca religia dla kraju GÓrski Karabach to .

Religia dominująca

Produkt Krajowy Brutto dla kraju GÓrski Karabach to .

PKB

Produkt Krajowy Brutto na osobę dla kraju GÓrski Karabach to .

PKB na osobę


Górski Karabach zajmuje powierzchnię około 4500 km2 (de facto pod kontrolą Ormian znajduje się obszar o powierzchni 14 000 km?), w 1990 zamieszkany był przez około 200 tysięcy ludzi, 76% obywateli stanowili Ormianie, 23% Azerowie, pozostały procent stanowili Rosjanie i Kurdowie. Stolicą regionu jest Stepanakert (po azersku Xank?ndi), a drugim większym miastem Szuszi.

Historia

W starożytności Arcach stanowił część państwa nazywanego Kaukaską Albanią albo Alwanią, w roku 95 p.n.e. został zajęty przez Armenię i powtórnie utracony w 387 n.e. W V wieku wielu mieszkańców zostało chrześcijanami dzięki działalności Kościoła ormiańskiego. Autochtoniczna ludność stopniowo zasymilowała się z narodem ormiańskim.

W VII i VIII wieku region został najechany i splądrowany przez Arabów. W XI wieku Turcy zniszczyli królestwo Armenii, lecz ormiańska ludność tego trudno dostępnego, górskiego obszaru zachowała względną swobodę.

W XVII wieku obszar zajęła Persja, jednak zarządzali nim nadal Ormianie obdarzeni przez Persów pewną autonomią. W połowie XVIII wieku Persowie utworzyli tak zwany chanat karabaski. W 1813 Karabach przejęła carska Rosja (na 15 lat przed pozostałymi obszarami Armenii zajętymi przez Rosję) i dlatego w 1822 włączyła go w skład prowincji, która miała później stać się Azerbejdżanem.

W 1917 po rewolucji październikowej Górski Karabach stał się częścią Federacji Zakaukaskiej, która wkrótce rozpadła się na niepodległe państwa: Gruzję, Armenię i Azerbejdżan. Azerowie wspierani przez Turcję (pod rządami Komitetu na rzecz jedności i postępu odpowiedzialnego za rzeź Ormian przeprowadzoną wcześniej w Anatolii), pragnąc wyprzeć Ormian z jak największego obszaru historycznej Armenii, wkroczyli do Karabachu. Pomimo przegranej Turcji w I wojnie światowej alianci, ignorując desperackie protesty Ormian, przyznali prawo do Karabachu Azerbejdżanowi, licząc na to, że dzięki temu zdołają w przyszłości uzyskać dostęp do złóż ropy w Baku.

W 1920 Zakaukazie zostało zajęte przez bolszewików, którzy przyłączyli Górski Karabach do Azerbejdżanu, licząc na ułatwienie eksportu komunizmu do Turcji i uznając marzących o niepodległości Ormian za naturalnych wrogów jedności państwa sowieckiego. W 1923 na większości terytorium utworzono ormiański okręg autonomiczny, resztę zaś wcielono bezpośrednio do przyszłej Azerskiej SRS.

Pod koniec lat 80. XX wieku w obliczu zbliżającego się upadku ZSRR w Karabachu odżyły nadzieje na zjednoczenie z resztą Armenii. Chcąc je stłumić, azerskie władze formalnie zlikwidowały okręg autonomiczny, ustanowiły jego blokadę ekonomiczną i przeprowadziły antyormiańskie pogromy w azerskich miastach, najbardziej krwawy w Sumgaicie. 10 grudnia 1991 władze Górskiego Karabachu przeprowadziły referendum, w którym przygniatająca większość mieszkańców opowiedziała się za niezależnością. Azerska armia wkroczyła na teren Karabachu i przy wsparciu, w tym przy użyciu sprzętu stacjonującej na jej terenie Armii Radzieckiej zdołała - w początkowym stadium działań zbrojnych - opanować znaczną cześć terytorium, jednak później została wyparta przez słabo uzbrojonych powstańców ormiańskich. 12 maja 1994, gdy Ormianie kontrolowali już cały okręg autonomiczny, korytarz łączący go z Republiką Armenii oraz strefę bezpieczeństwa, podpisane zostało zawieszenie broni.

Dziś Republika Górskiego Karabachu jest de facto niepodległym państwem posiadającym demokratycznie wybrany rząd, wolnorynkową gospodarkę i wszystkie niezbędne atrybuty suwerenności. Nie jest jednak uznawana przez żadne państwo na świecie, nawet przez Armenię. Republika cieszy się jednak życzliwością władz Armenii.

Historia